čtvrtek 2. října 2014

Je štěstí jen pro někoho?

 „Štěstí – Co je to štěstí? Muška jenom zlatá…“ to je klasika. Viděl někdo z vás zlatou mušku? Ano? Ne? Znamená to, že je ho tak málo? To asi ne. Přesto mnoho z nás žije život bez radosti a naplnění -bez štěstí.
Ke štěstí jde přijít v podstatě jen dvěma způsoby.  V jednom je štěstí  výsledkem nějaké činnosti  - práce, různých radovánek, z okolí, od dětí, zjednodušeně, když se daří, co chceme. (v práci vás povýšili, na zahrádce uzrála rajčata, partner přišel včas a nakoupil, dítě přineslo na vysvědčení vyznamenání….)
Druhý přístup na to jde jinak. Ke štěstí si stačí uvědomovat jen fakt, že jsme. K tomuto druhu štěstí máme přístup všichni a kdykoliv a nikoho a nic k tomu nepotřebujeme. Určitě to znáte. Např. když jste večer unavení po opravdu hodně náročném dnu, tak vypínáte – automaticky.  Je vám úplně jedno, jestli není umyté nádobí nebo jestli ještě nemáte dárek pro kamarádku k zítřejším narozeninám.. Chcete se jen zastavit. … I tak se dá dojít ke štěstí.
                 Oba tyto přístupy jsou stejně důležité, a každý z nich má své místo v životě. (Jak bychom mohli fungovat např. s přáteli, vychovávat děti nebo pracovat, kdyby neexistovala pravidla a cíle, jejichž splnění nám v konečném důsledku přináší štěstí, nebo být si v dnešní době jen vědom, že jsem – primárního štěstí - a nic víc, je zase trochu nezodpovědné). Tyto dva odlišné přístupy ke štěstí (dalo by se říct „Západní a Východní“) se skvěle doplňují.  Jak?  Oba přístupy se propojí, když se štěstím bez příčiny bude přicházet i víc štěstí, která má příčinu (víc se daří). I naopak to funguje. Klíč je v rozlišení.
Ke štěstí máme všichni přístup – je to naše přirozené právo a je jen na nás, co pro nás štěstí znamená -  A to si samozřejmě můžeme určit sami, pokud chceme. Pro štěstí, které nemá příčinu, se stačí zastavit a začít si uvědomovat drobnosti a radosti („samozřejmosti“) – že žiju, vidím, dýchám apod. Někdy to je víc, než obtížný úkol – jen tak “ být“, obzvlášť když je hlava plná myšlenek a různých pocitů. Pomoc zastavit se umožňuje například vybarvování mandal. A pro to vznikly Mandaly štěstí, které pomůžou vnímat plně vaši přítomnost - co se děje.
A jak to máte se štěstím vy?

Žádné komentáře:

Okomentovat